COVID-19 a diabetes

ODPORÚČANIA SLOVENSKEJ DIABETOLOGICKEJ ASOCIÁCIE (SDiA) PODĽA ODPORÚČANÍ INTERNATIONAL DIABETES FEDERATION (IDF)1

VŠEOBECNÉ ODPORÚČANIA
Uvedené odporúčania platia všeobecne pre celú populáciu. Podľa odporúčania IDF je ich dodržiavanie u diabetikov zvlášť dôležité, rovnako aj u osôb, ktoré prichádzajú do kontaktu s diabetikmi. ➊ Dôkladne a pravidelne si umývajte ruky. ➋ Snažte sa nedotýkať svojej tváre predtým, ako si umyjete a usušíte ruky. ➌ Pravidelne čistite a dezinfikujte predmety a povrchy predmetov, s ktorými často prichádzate do kontaktu. ➍ Nezdieľajte s inými osobami potraviny, okuliare, uteráky, náradie a podobne. ➎ Ak kašlete alebo kýchate, zakryte si nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou.Po použití vreckovku zlikvidujte. V prípade, že nemáte vhodnú vreckovku, zakryte si nos a ústa rukou v oblasti lakťového kĺbu (lakťovej jamky). ➏ Snažte sa vyhnúť kontaktom s osobami so symptómami respiračných ochorení, napr. kašeľ. ➐ Porozmýšľajte, či môžete urobiť zmeny, ktoré pomôžu ochrániť vás a vašich blízkych. Napríklad môžem obmedziť nevyhnutné služobné cesty? Môžem sa vyhnúť veľkým zhromaždeniam ľudí? Môžem sa vyhnúť verejnej doprave? ➑ Ak máte ochorenie s prejavmi (symptómami) podobnými chrípke, zostaňte doma. ĎALŠIE ODPORÚČANIA PRE DIABETIKOV ➊ Pripravte sa na situáciu, že by sa u vás vyskytlo COVID-19 ochorenie. ➋ Overte si, či máte kontakty na všetky dôležié osoby a inštitúcie v prípade, že ich budete potrebovať. ➌ Venujte zvýšenú pozornosť kontrole glykémie. ➍ Ak sa u vás prejavia symptómy podobné chrípke (vysoká teplota, kašel, problémy s dýchaním), ihneď kontaktujte svojho obvodného lekára alebo záchrannú zdravotnú službu (155). ➎ Každá infekcia zhoršuje kontrolu glykémie a zvyšuje potrebu väčšej konzumácie tekutín (dôraz na pitný režim). Preto je nutné zabezpečiť si dostatočný prístup k vhodným tekutinám (pitnej vode). ➏ Overte si, či máte obvyklé zásoby liekov na liečbu diabetu. Porozmýšľajte, čo budete potrebovať, ak by karanténa trvala niekoľko týždňov. ➐ Zabezpečte si dostatočný prístup k potravinám. ➑ Pripravte sa na situáciu, aby ste správne zvládli neočakávaný pokles glukózy vo vašej krvi. ➒ Ak žijete osamote, zabezpečte si osobu, ktorá vie, že máte diabetes a môže vám poskytnúť pomoc v prípade COVID-19 ochorenia. Literatúra: 1. https://diabetesvoice.org/en/news/covid-19-and-diabetes/ (online) [cit. 23_03_2020
Pravidelne sledujte informácie ohľadne COVID-19 ochorenia poskytované vládou a inými hodnovernými zdrojmi. Ďalšie informácie ohľadne COVID – 19 a diabetes nájdete na:
image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií