Kedy cvičiť, stále diskutovaná otázka

Kedy cvičiť, stále diskutovaná otázka

MUDr. Jana Džuponová DIA-CLARUS, s. r. o., Prievidza
Pravidelná fyzická aktivita vrátane cvičenia predstavuje jeden z pilierov liečby diabetu 2. typu. Napriek tomu zostáva množstvo otázok ohľadne intenzity cvičenia, časového harmonogramu a podobne. Kedy teda cvičiť?
Odpoveď na túto otázku hľadala veľmi dobre dizajnovaná skrížená štúdia na skupine 11 diabetikov 2. typu neliečených inzulínom (muži vo veku 45 – 68 rokov, BMI = 23 – 33 kg/m2). Výsledky ukázali, že cvičenie po ľahkých raňajkách (asi jednu hodinu,  okolo 8. hodiny ráno) zvyšuje glykémiu v porovnaní s glykémiou tesne pred cvičením, nielen bezprostredne po ukončení samotného cvičenia, ale tiež aj počas nasledujúcich 24 hodín. Cvičenie po obede (3 hodiny po obede o 16. hodine) znižuje glykémiu v porovnaní s jej hodnotami pred začatím cvičenia, a tento pozitívny účinok pretrváva aj počas nasledujúcich 24 hodín. Pričom intenzita cvičenia (ergometre) bola v obidvoch prípadoch rovnaká. Môžeme zhrnúť, že cvičenie poobede má priaznivejší účinok na hodnoty glykémie počas dňa. Vysvetlením môže byť narušenie cirkadiánnych rytmov raňajším cvičením. Dnes vieme, že glukózová tolerancia, inzulínová senzitivita a odbúravanie glukózy v svaloch vykazujú cirkadiánnu osciláciu. Ide o pilotnú štúdiu k väčšiemu projektu, ktorú treba overiť na väčších vzorkách. Samotní autori však odporúčajú pre klinickú prax zvážiť čas cvičenia pri jeho predpísaní diabetikom 2. typu.

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií