Rozhovor s osobnosťou mesiaca Bc. Vanesou Kollárovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca

Bc. Vanesou Kollárovou

Bc. Vanesa Kollárová úspešne absolvovala štúdium na Strednej zdravotníckej škole v Žiline, odbor zdravotnícky asistent a taktiež neskôr bakalárske štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, odbor ošetrovateľstvo.
Po skončení štúdia na vysokej škole začala pracovať  vo FN Nitra na Neurologickej JIS. Neskôr pracovala v súkromnej oftalmologickej ambulancii v poliklinike ProCare Nitra. Potom prijala ponuku práce v súkromnej kardiologickej ambulancii v poliklinike Medivasa Žilina, kde pracuje doteraz.

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Už na základnej škole som sa zaujímala o oblasť biológie/zdravotníctva. Konkrétny vzor som nikdy  nemala, bolo to skôr o mojich pocitoch a predstavách. Vedela som, že sa chcem vydať cestou, na ktorej budem pomáhať ľudom a podieľať sa na ich zdraví.

Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

V prvom rade je potrebné vysvetliť pacientovi danú problematiku po odbornej stránke. Je tiež dôležité podať mu to s ľudským prístupom. Snažíme sa, aby z nás pacient cítil dobrú energiu a videl, že nám naozaj záleží na zlepšení jeho zdravotného stavu. Vždy si ho s lekárom vypočujeme a hľadáme riešenia, kompromisy, aby boli obe strany spokojné. Samozrejme sa nájdu aj pacienti, ktorí aj po našej dôslednej edukácii spoluprácu odmietajú.

Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Konkrétny prípad nemôžem uviesť, pretože všetci pacienti sú pre nás určitou výzvou. Každý z nich má svoj vlastný životný príbeh, ktorý sa vždy niečím odlišuje od ostatných príbehov. Majú rôzne povahy, prežívajú ochorenie odlišne, takže je potrebné zaujať ku každému individuálny prístup.

Ako je možné, že aj napriek vysokému pracovnému zaťaženiu vždy vítate pacientov s úsmevom? V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Vždy si predstavujem, ako by som na ich mieste stála ja alebo niekto z mojich príbuzných. Aj naši pacienti sú niečia rodina. Preto sa správam tak, ako by som chcela, aby sa správali ostatní ku mne. Pacienti sú vystrašení zo samotnej návštevy zdravotníckeho zariadenia, preto chcem, aby u nás nadobudli pocit bezpečia.

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku, ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?

Práca  v kardiologickej ambulancii ma naučila, aké je dôležité udržiavať si srdce v zdravej kondícii. Rada striedam pohybové športy so silovými. Nepohrdnem ani prechádzkou či turistikou v prírode.  Limitujem stravu s obsahom červeného mäsa. No sú dni, keď som aj ja vyčerpaná a nemám chuť na žiaden pohyb.

Keby ste mali dať dobrú radu kolegyni, ktorá iba začína pracovať v kardiologickej ambulancii, aká by bola?

Je to ambulancia, kde sa riešia vážne problémy. Pacienti môžu byť niekedy podráždení. Nedaj sa tým odradiť a nezabúdaj, že vykonávaš prácu, ktorá má zmysel. Potrebujú ťa.

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Moje šťastie je moja rodina. Najväčšiu vášeň mám pre cestovanie, spoznávanie nového. Je to pre mňa určitá forma regenerácie a zároveň ma to posúva v myšlienkových pochodoch.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News

image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií