Rozhovor s osobnosťou mesiaca Evou Níznerovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca

Evou Níznerovou

 

Eva Níznerová sa narodila v Bánovciach nad Bebravou. Vyštudovala Strednú potravinársku školu v Nitre, pokračovala na CHTVŠ (Chemicko technologická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, pozn. red.), tú však predčasne ukončila a nastúpila do FN v Bratislave na očnú kliniku ako sanitárka. Popri práci druhý raz zmaturovala na SZŠ (zdravotníckej škole pozn. red.) v Bratislave. Začala pracovať ako sestra na očnej klinike aj ambulancii a následne na vtedajšej II. internej klinike UNB Bratislava – Staré mesto (dnes I. interná klinika UNB Bratislava pozn. red.) v reumatologickej a diabetologickej ambulancii súbežne. V súčasnosti pôsobí už len v diabetologickej ambulancii, kde pracuje už vyše sedemnásť rokov. Je dlhoročným edukátorom inzulínových púmp, školiteľom edukačných máp pre diabetes mellitus, aktívnym prednášajúcim na odborných seminároch a edukačných besedách pre laickú verejnosť. V súkromnom živote má s manželom tri dospelé deti a vnuka Adamka a ako sama hovorí: „voľný čas sa u nás doma volá ŠPORT v akejkoľvek podobe a v každom ročnom období“.

 

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Od piatich rokov som chcela byť novorodenecká sestrička. Vtedy sa narodila moja mladšia sestra a stala sa mojím „prvým dieťaťom“. Keď som mala 14, narodil sa v Nitre môj bratranec a mne bolo jedno, kam pôjdem ďalej na strednú školu, len aby som bola blízko k bábätku. Neskôr na CHTVŠ mi to už nedalo a prerušila som štúdium, lebo som už vtedy vedela, že aj napriek tomu, že úspešne ukončím fakultu, urobím si „zdravotku“. A tak som nastúpila ako sanitárka, zároveň sa prihlásila na zdravotnú školu a urobila si druhú maturitu. Tento krok som nikdy neoľutovala a urobila by som ho opäť.

Venujete sa edukácii pacientov s diabetom, pritom tiež bojujete s ochorením diabetes mellitus prvého typu. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorému bol práve diagnostikovaný diabetes, aby ste získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Máte pravdu, diabetes mellitus (DM) je zákerné, nevyliečiteľné ochorenie a ak sa pacient o seba nestará, komplikácie určite prídu. Dá sa však liečiť. Mojou prvou úlohou pri novodiagnostikovanom pacientovi je „ukázať mu cestu“, vysvetliť súvislosti, prepojenia a možnosti, ako ísť s DM v bežnom živote ďalej. Predovšetkým je dôležité zbaviť pacienta strachu, lebo človek sa bojí zväčša toho, čo nepozná, čomu nerozumie a pri DM je základ spoznať seba a svoje reakcie, pretože každý pacient s diabetom je jedinečný a vysoko individuálny, tak ako aj jeho ochorenie.

Diabetes mellitus je chronické celoživotné ochorenie, s vašimi pacientmi sa stretávate dlhé roky, ste svedkami ich životných príbehov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Každý pacient je aj pre mňa nová výzva a skúsenosť. Žiaden príbeh, žiadna osobnosť nie je rovnaká, a tak sa v prvom rade snažím získať jeho dôveru, aby som videla nielen diagnózu, ale aby som sa dozvedela o pacientovi čo najviac aj z jeho súkromia. Tak získam obraz o spôsobe života, doterajšom stravovaní, pracovnom aj spoločenskom živote a na tom môžem neskôr začať stavať jeho možnosti spoluúčasti v liečbe. Vždy je pre mňa najväčším úspechom prelomenie negatívneho, odmietavého postoja k pozitívnej spolupráci.

Je o vás známe, že ste vynikajúco zorganizovaná a napriek vysokému pracovnému zaťaženiu pacientov vždy vítate s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Sklamem vás, ale nemám takéto tajomstvá. Do ambulancie chodím rada, práca ma napĺňa a teší. Mam rada poriadok a dobrú organizáciu práce. Nie vždy to ide jednoducho, ale pacient k nám často príde s tým, aby sme mu podali pomocnú ruku, keď si nevie poradiť sám. Možno je to tým, že mám pohľad oboch strán, pretože nie som iba zdravotník-teoretik, ale poznám aj praktickú stránku ako pacient. Preto sa viem na túto pozíciu človeka pozerať aj z druhej strany.

Viem, že ak chcem, aby s nami pacient aktívne a úspešne spolupracoval, musí v prvom rade vedieť o sebe a svojom diabete čo najviac. Je dôležité rozumieť, poznať príčiny a súvislosti, mať jasno… a hlavne aby pacient vedel v liečbe zareagovať a urobiť zmenu, aby sa zlá skúsenosť s variabilitou glykémií neopakovala a jeho život s DM bol čo najmenej limitovaný a prognosticky čo najlepší.

Musím sa priznať, že ak pacient príde k nám, zdôverí sa a vieme mu poradiť, resp. pomôcť, je to pre mňa jedným z tzv. dobíjačov bateriek. Pacient mi tým dáva spätnú väzbu, že nie je zbytočné robiť túto prácu a má to zmysel a veľký význam nielen pre mňa, ale aj pre ostatných.

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku, ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje zdravie?

Máte pravdu. Diabetes je tiché a zákerné ochorenie, pretože vysoký cukor nebolí… a keby aspoň trochu bolel, nebolo by toľko komplikácií, ktoré môže so sebou priniesť. Preto je motivácia a zodpovednosť každého pacienta na ňom samom. On je sám so sebou 24 hodín a on je ten, kto rozhoduje o tom, čo sa bude diať. My sme len poradný hlas, ktorý je tu vždy, keď to bude potrebovať a požiada o pomoc.

Nemám žiadny špeciálny režim a celá moja rodina sa stravuje rovnako racionálne, ako by sa dnes mal stravovať každý človek, či má DM alebo nie. Cukor doma nemáme, deti aj tak prirodzene vyrástli a nič sa im nestalo. Sme športovo založená rodina. Našim deťom sme dali základy zo všetkého, čo bolo v našich možnostiach. Boli a sme stále v pohybe niekde a s niečím (bicykel, in-line korčule, lyže, voda, loptové hry…). Naše deti boli reprezentanti SR v karate. Odmalička mali svoj tréningový režim ako súčasť života a my rodičia s nimi. A tak to išlo prirodzene aj ako životný štýl.

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Som človek, ktorý vie počúvať s vysokou hranicou trpezlivosti a rada pomôžem komukoľvek, nielen tomu, kto o pomoc požiada. Naučila som sa, že ak chce človek pomáhať, tak musí mať rád v prvom rade seba (čo som dlho nevedela). Vyznieva to egoisticky, no treba si uvedomiť, že ak chcete pomáhať druhým, musíte byť v poriadku najprv VY. To je zároveň moja životná filozofia nielen v práci a súkromnom živote, ale aj v stravovaní, spôsobe života a prístupe k ochoreniu DM.

Mojím životným cieľom je prežiť život plnohodnotne aj na plnom režime s inzulínovou liečbou. Chcem sa každý deň tešiť aj z bežných maličkostí, vidieť deti rásť, užívať si vnúčatá a nechcem byť pre ne záťažou, aby sa museli o mňa starať, lebo som sa nestarala sama o seba, keď som mohla.

A môj relax? Asi to bude vždy šport. Momentálne som vytrvalostný bežec. Behám 10 rokov pravidelne cca 45 km týždenne. Zatiaľ som úspešný polmaratónec a mojou túžbou je zdolať s DM aj maratón. Každú športovú aktivitu vnímam aj vzhľadom na ochorenie s rešpektom, zodpovednosťou a pokorou. Nejdem bezhlavo za hranu, ale skôr si šport vychutnávam a beriem ho ako možnosť vyvetrať si hlavu. A keď vám to všetko robí radosť, potom je to VAŠE ŠŤASTIE.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia DIA News

Páčil sa Vám článok?
Stiahnuť článok

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií