Rozhovor s osobnosťou mesiaca Janou Hoffmannovou

 Rozhovor s osobnosťou mesiaca Janou Hoffmannovou

 

Jana Hoffmannová vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Nitre. Po úspešnom ukončení štúdia nastúpila na interné oddelenie do Fakultnej nemocnice v Nitre. Na oddelení pracovala vyše 24 rokov. Počas tohto obdobia si rozšírila vedomosti na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave v odbore sestra vnútorného lekárstva. Neskôr prijala ponuku práce v Kardiocentre v Nitre, kde pracuje až dodnes.   Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen alebo vás inšpiroval nejaký vzor? Už ako deti sme sa na dvore hrali na sestričky a snívali sme o tom, že nimi raz aj my budeme – v krásnej bielo-modrej uniforme s naškrobeným čepcom. Mne sa tento detský sen splnil.   Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci? Je potrebné vedieť, že robíte s ľuďmi, ktorí prekonali kardiovaskulárnu príhodu a podľa toho treba k týmto ľuďom pristupovať. Prvoradé je mať k ľudom úctu, rozmýšľať tak, ako by to bol váš blízky príbuzný a podľa tohto sa treba správať. Každý človek je jedinečný, má svoje postoje, správanie, komunikáciu, a teda podľa tejto jedinečnosti musíte k ľuďom pristupovať. Dôležitá je empatia, úsmev, pochvala, ale pacientom treba venovať aj čas, aby sa mohli vyrozprávať.   Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou? Nedá sa povedať, ktorý pacient bol pre mňa výzvou, lebo výzvou sú všetci, ktorí potrebujú pomoc, radu, úsmev, pohladenie, povzbudenie. Odmenou mi je spokojnosť pacientov, ktorí sa neboja za mnou prísť alebo zavolať a hovoriť o svojich problémoch.   Napriek vysokému pracovnému zaťaženiu ste vynikajúco zorganizovaná a pacientov vždy vítate s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie? Vybrala som si povolanie, ktoré nie je iba prácou, ale zároveň poslaním a v tomto spočíva tajomstvo a moja životná filozofia. Všetci – a zvlášť chorí – potrebujú pochopenie od toho druhého, táto práca si vyžaduje celého človeka. Po príchode do práce sa sústredím iba na to, čo je podstatné pre ľudí, ktorí k nám prichádzajú.   Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky? Mojim celoživotným poslaním je pomáhať druhým. Pre mňa je šťastím predovšetkým moja rodina, bez ktorej by som nemohla robiť svoju prácu, pretože je niekedy časovo náročná. Rodina mi je povzbudením, relaxom, podporou, regeneráciou. No a odmenou za moju prácu mi je spokojnosť nielen mojich pacientov, ale i všetkých ľudí, priateľov a spolupracovníkov v mojom okolí.  

Ďakujeme vám za rozhovor Odborná redakcia KARDIO News

 
image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií