Rozhovor s osobnosťou mesiaca Jaroslavou Bozdošovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca
Jaroslavou Bozdošovou

 

Jaroslava Bozdošová sa narodila vo Vranove nad Topľou. Strednú zdravotnícku školu začala študovať v Humennom a po jej ukončení nastúpila na interné oddelenie v nemocnici vo Vranove nad Topľou, kde ako zdravotná sestra pôsobila 18 rokov. Potom sa rozhodla pre zmenu a zamestnala sa v obci, kde býva, v Tovarnom v terajšom Centre sociálnych služieb Ametyst, kde pracovala 8 rokov. Na prácu v ambulancii však nemohla zabudnúť a keďže sa otvárala nová kardiologická ambulancia MUDr. Anny Semjanovej vo Vranove nad Topľou, tak ani chvíľu neváhala. V ambulancii pracuje už siedmy rok a táto práca ju napĺňa, obohacuje a zároveň veľmi baví.

 

 

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen, alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Odmalička som mala sen stať sa zdravotnou sestrou. Tento sen som si začala plniť štúdiom na Strednej zdravotníckej škole v Humennom. Stať sa zdravotnou sestrou bolo mojím najlepším životným rozhodnutím, ktoré by som nikdy nemenila. Pomáhať ľuďom je nielen moja práca, ale aj poslanie.

Keď som bola ešte malé dieťa, v dedine sme mali ženu, ktorá bola v povojnovom období azda jedinou „sestričkou“ v okolí. Chodievala k chorým, no najmä k pôrodom. Ľudia, ktorí ju poznali, na ňu doteraz spomínajú. Táto babička, ako ju každý volal, bola pre mňa od malička veľkou inšpiráciou a vzorom, pretože pomohla mnohým ľuďom. Prajem si, aby si aj na mňa ľudia, ktorým som doteraz pomohla, raz v dobrom spomenuli.

Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Najdôležitejší je rozhovor s pacientom. Počas neho sa dozviem dôležité informácie, ktoré sú pri tejto práci potrebné. Milé slovo a ľudský prístup k pacientovi je ďalším kľúčom, ako si získať jeho dôveru a ako ho motivovať k tomu, aby s nami dobre spolupracoval. Keďže sa pri rozhovore dozvedám aj o životospráve a životnom štýle pacientov, výrazne mi pri tom pomáhajú aj informačné letáky, či už ohľadne kardiovaskulárnych ochorení, hypercholesterolémie a pod., ktoré pacienti pri návšteve v našej ambulancii dostanú. Niekedy je totiž to množstvo informácií, ktoré počas návštevy dostanú, priveľké, a preto je fajn, keď si môžu prečítať, o čom sme sa rozprávali.

Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Najvýraznejšie to vnímam u pacientov so srdcovým zlyhávaním. Ich prvá návšteva u nás je často v sprievode príbuzných. Sú zadychčaní, aj EKG vyšetrenie je pre nich problémom.

Keď ich poúčam o režimových opatreniach súvisiacich s príjmom a výdajom tekutín, užívaním liekov, sami neveria, že to zvládnu. Teší ma, keď sa každá ich ďalšia návšteva začína úsmevom na tvári. Títo pacienti sú pre mňa najväčšou výzvou. Smutné je, že z nich nám niektorí odišli na ochorenie COVID-19.

Aj napriek vysokému pracovnému zaťaženiu ste vynikajúco zorganizovaná a pacientov vždy vítate s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Už pri vstupe do našej ambulancie si pacienti ako prvé všimnú oznam na dverách: „Sestrička je ako slnko, vychádza pravidelne“. Mnohí si to fotia a do ambulancie prichádzajú s úsmevom. O to jednoduchšia a príjemnejšia je komunikácia s nimi, ktorá je pri tejto práci alfou a omegou. Tajomstvo môjho odhodlania a chuti pracovať spočíva aj v spolupráci s úžasnou, láskavou a najmä profesionálnou pani doktorkou Ankou Semjanovou. Mnoho energie mi dodávajú naši pacienti, ktorí neraz prinesú so sebou do ambulancie dobrú náladu, úsmev či prívetivé slovo.

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Vždy sa riadim heslom „nepoddávať sa zlej nálade a vrásky z čela preč“. Keďže som novopečená babička, mojím šťastím, relaxom a zároveň životabudičom je môj vnúčik Tomáško, ktorý mi dobíja baterky na 100 %.

 

Ďakujeme vám za rozhovor.
Odborná redakcia KARDIO News

image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií