Rozhovor s osobnosťou mesiaca MUDr. Tatianou Hrabovčinovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca
MUDr. Tatianou Hrabovčinovou

 

MUDr. Tatiana Hrabovčinová sa narodila vo Vranove nad Topľou. Po ukončení štúdia na gymnáziu vo Vranove nad Topľou študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Svoju odbornú prax začala na internom oddelení vo Vranove nad Topľou ako sekundárny lekár. Počas tohto obdobia získala atestácie I. stupňa v odbore interná medicína a potom špecializačnú atestáciu v odbore kardiológia. Prechodne pracovala aj na V. internej klinike v bratislavskom Ružinove. Následne prijala ponuku práce v kardiologickej ambulancii vo Vranove nad Topľou. Po piatich rokoch práce v ambulancii sa rozhodla otvoriť si súkromnú kardiologickú a internú ambulanciu v Medzilaborciach (Medtar s. r. o.), ktorú vedie spolu s manželom a kde pracuje až dodnes. Je vydatá a má štyri deti.

 

 

Čo vás priviedlo k medicíne a špeciálne ku kardiológii?

Odmalička som túžila byť lekárkou, najprv pediatričkou, keďže moja mama pracovala ako detská sestra a počas gymnázia onkologičkou s túžbou vynájsť liek proti rakovine. Po skončení vysokej školy sa uvoľnilo miesto na internom oddelení v mojom rodnom meste, tak som nastúpila tam a nikdy som to neoľutovala. S pribúdajúcimi pacientami rástla vo mne túžba pomáhať najmä ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami, ktorých bolo najviac, ale aj viesť ich k včasnej liečbe rizikových faktorov, a tým k predchádzaniu závažnejším príhodám.

 

Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Najdôležitejšie je vysvetliť mu primerane jeho vzdelaniu a sociálnemu stavu, čo sa stalo, čo k tomu viedlo a čo môžeme spoločnými silami urobiť, aby sa to neopakovalo. Čo môže pre svoje zdravie urobiť pacient a čo mu vieme ponúknuť my. Aké sú ciele liečby: hodnoty krvného tlaku, pulzu, LDL-cholesterolu, BMI, cukru a akým spôsobom sa k nim dostaneme. Povzbudzovať ho k zmene životného štýlu, pravidelnému užívaniu liekov, kontrole tlaku, pulzu, hmotnosti, biochemických parametrov. Pochváliť ho za každý pokrok pri dosahovaní vytýčeného cieľa.

 

Kardiológia zaznamenala za posledných desať rokov obrovský rozvoj. Ako by ste charakterizovali vaše možnosti dnes v porovnaní so situáciou pred desiatimi rokmi? Ako vidíte budúcnosť kardiológie?

Som veľmi rada, že možnosti našej liečby sa neustále rozširujú, že sa môžeme oprieť o medicínu dôkazov a poskytnúť pacientovi najnovšie lieky, ktoré nielen zlepšujú kvalitu života, ale aj predlžujú život, znižujú počet hospitalizácií. Do budúcnosti bude liečba ešte viac individualizovaná a geneticky zameraná. Výhodné je spájanie účinných látok do jednej tablety, podávanie parenterálnej liečby v dlhších časových intervaloch.

 

Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Spomínam si na jedného pacienta, ktorý ticho sedel v čakárni, že počká na vyhodnotenie EKG holtra, lebo sa cíti slabý. Pri prvom pohľade som zistila, že mu beží komorová tachykardia. Hneď sme ho previezli do VÚSCH, kde to dostalo rýchly spád : CABG, ICD, NOAK pre fibriláciu predsiení, nato úprava liečby srdcového zlyhávania podľa najnovších odporúčaní. Pri každej návšteve sa mu snažíme optimalizovať liečbu podľa aktuálnych hodnôt TK, frekvencie, LDL-cholesterolu.

 

Práca lekára, kardiológa je veľmi náročná a stresujúca. Prezraďte nám niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Byť tu pre druhých a pomáhať im. Práca je dôležitá, ale bez rodinného zázemia sa to nedá. Ak chce človek niečo dávať, musí to najprv získať a kolobeh sa nesmie zastaviť, tak ako to funguje so srdcom a krvným obehom. Zdrojom môjho šťastia je moja rodina, viera v Boha a spokojnosť mojich pacientov. Rada relaxujem v záhrade s mojimi deťmi, kde sa spolu hráme, vo wellness s manželom, pri dobrej knihe a filme, poznávaním nových krajín.

 

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto na záver osobnú otázku, ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?

O moje srdce sa stará môj manžel a zatiaľ veľmi dobre, takže na recept sa opýtajte jeho. Aj deti mi robia veľkú radosť. Dobré vzťahy a spokojnosť v rodine sú základom pre zdravé srdce. Okrem toho nefajčím, vyhýbam sa mastným a slaným jedlám, pijem čistú vodu, alkohol len v malých množstvách a príležitostne, snažím sa mať dostatok spánku a pohybu. Lipidogram mám zatiaľ v norme, takže lieky neužívam, ale betablokátory sú už súčasťou môjho života. Hmotnosť je za posledné dva roky mojím najväčším nepriateľom, ale vyhlásila som jej vojnu spolu s mojimi pacientami. Nechcem patriť k ľuďom, ktorí vodu kážu a víno pijú.

Ďakujeme vám za rozhovor.

Odborná redakcia KARDIO News

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií