Rozhovor s osobnosťou mesiaca Beatou Stezkovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca Beatou Stezkovou

Beata Stezková navštevovala SZŠ Skalica v odbore detská sestra. Po úspešne zvládnutej maturitnej skúške nastúpila do Nemocnice s poliklinikou v Malackách. Neskôr sa s rodinou odsťahovala do Česka a pracovala ako zdravotná sestra na RDG oddelení na poliklinike v Děčíne. Po materskej dovolenke nastúpila do súkromnej pediatrickej ambulancie, o dva roky neskôr sa s rodinou vrátila na Slovensko a od tej doby pracuje v kardiologickej ambulancii v nemocnici v Malackách.

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Pôvodne som chcela byť učiteľkou a učiť deti na prvom stupni. V ôsmej triede sa však moja najlepšia kamarátka prihlásila na Strednú zdravotnú školu do Skalice. Keďže sme všetko robili spolu, nechcela som sa vzdať nášho priateľstva a nakoniec som sa aj ja prihlásila na túto školu. Tak som sa zo zamýšľanej učiteľky stala zdravotnou sestrou. S odstupom času som vďačná za toto rozhodnutie.

Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Pacient je po kardiovaskulárnej príhode vo vysokom riziku skorého úmrtia. Takémuto pacientovi musíme vysvetliť esenciálnu potrebu redukcie hladiny LDL-cholesterolu pod 1,4 mmol/l. Vždy ho poučíme o nízkotukovej, prípadne aj o diabetickej diéte. Snažíme sa ho motivovať objasnením problematiky aterosklerotického postihnutia a následkov neliečenia vysokej hladiny LDL cholesterolu.

Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami  životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Každý jednotlivý pacient je pre mňa výzvou. V našej kardiologickej ambulancii sú dispenzarizovaní tí najkomplikovanejší polymorbídni pacienti, ktorým sa snažíme pomôcť. Nutná je však aj ich spolupráca pri liečbe i diétnych opatreniach. Ku každému pristupujem s čo najväčšou možnou snahou o pomoc pri jeho problémoch.

Ako sa vám darí aj napriek vysokému pracovnému zaťaženiu pacientov vždy vítať s úsmevom? V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Som optimistka a snažím sa každý deň prežiť s úsmevom. Každá zdravotná sestra i lekár by mali byť trpezliví a láskaví, pretože sme tu pre pacienta a chceme mu pomôcť zlepšiť jeho zdravotný stav. Náš úsmev a pozitívna nálada môže pacientovi ukázať smer k prekonaniu počiatočnej nedôvery, a tým zaistiť ideálne nastavenie jeho nálady na úspešnú liečbu.

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku: Ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?

Ako zdravotná sestra na kardiológii samozrejme viem, že je nutné dodržiavať určité zásady. Snažím sa zdravo stravovať a udržiavať sa v dobrej kondícii. Chodím pravidelne cvičiť a žijem aktívny život. A v neposlednom rade sa snažím byť každý deň v dobrej nálade, lebo psychické nastavenie je tiež veľmi dôležité.

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Základom pozitívnej energie je pre mňa moja rodina a zázemie, ktoré v nej mám. Keď sú šťastní moji najbližší, som potom aj ja, môžem sa sústrediť na svoju prácu a odovzdávať dobrú energiu ďalej. Verím, že spôsob, akým sa správame k ostatným, môže byť práve tým kúskom skladačky, ktorý vedie k pozitívnej motivácii nielen našich pacientov.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News


Páčil sa Vám rozhovor?

Stiahnuť rozhovor
image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií