Rozhovor s osobnosťou mesiaca Jarmilou Varhaníkovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca

 Jarmilou Varhaníkovou

Jarmila Varhaníková sa narodila v Bánovciach nad Bebravou. Základnú školu navštevovala vo Svinnej a Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne. Sprvu pracovala vo viacerých ambulanciách s rôznym zameraním – v zubnej ambulancii či kardiologickej ambulancii. Dva roky pracovala v Bánovskej nemocnici na pozícii styku s poisťovňami. Od roku 2018 pracuje v SM centre vo FN Trenčín. Je vydatá, má tri deti a jej záľuby sú prechádzky v prírode, hra na harmonike a organe.

 

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Pre mňa je povolanie zdravotnej sestry poslaním. Táto práca ma veľmi baví a ak by som sa mala znovu rozhodnúť, tak by som si vybrala to isté povolanie. Neviem si predstaviť, že by som robila niečo iné. Hoci práca s ľuďmi je veľmi náročná, úsmev a spokojní pacienti sú asi najväčšou radosťou.

Venujete sa edukácii pacientov so sklerózou multiplex. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorému bolo práve diagnostikované toto ochorenie, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

V prvom rade sa vždy snažíme získať si dôveru pacienta. Preto je potrebné s ním veľa komunikovať, rozprávať sa a všetko mu pri edukácii dôkladne vysvetliť. Aj to, že už to nie je ako pred pár rokmi, keď neboli žiadne možnosti liečby a choroba si išla svojou cestou. Vtedy pacienti často končili na invalidnom vozíku. Dnes je už doba niekde inde a ponúka veľa liečebných možností. Na trh prichádzajú stále nové lieky. Vďaka nim môžu pacienti viesť plnohodnotný život – chodiť do práce, cestovať, venovať sa záľubám, môžu mať deti atď.

 

Skleróza multiplex sa často diagnostikuje v mladom veku, ste preto svedkami veľkých životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Naozaj sme svedkami veľkých životných príbehov našich pacientov. Ja osobne niektoré považujem priam za zázraky. Pamätám si, ako raz v lete sanitka priviezla mladé dievča, ktoré bolo vo veľmi zlom stave – ťažká porucha reči, prehĺtania, výrazná porucha chôdze. Pacientka bola ihneď nastavená na vysokoaktívnu IMD liečbu. Stav sa rýchlo stabilizoval. Mladá pacientka je dnes už dvojnásobnou mamičkou, deti sú zdravé a keby ste sa na ňu pozreli, tak by ste neverili, že to je to isté dievča, ktoré ku nám kedysi prišlo. Tak toto sú naozaj veľké výzvy.

Život so sklerózou multiplex vie byť náročný. Už samotné vedomie o diagnóze skleróza multiplex môže predstavovať ťažký úder. Čo je podľa vás najdôležitejšie pre udržanie motivácie pacienta zasiahnutého týmto ochorením?

Ku každému pacientovi musíme hlavne pristupovať individuálne. Človek je jedinečná osobnosť. Kým jeden sa s diagnózou skleróza multiplex zmieri v krátkom čase, je odhodlaný sa liečiť a dodržiavať všetky odporúčania. iný sa s ňou vyrovnáva aj roky a nevie sa s tým zmieriť. Nechce ju prijať a neakceptuje žiadnu liečbu. Všetko je to o tom, ako si to človek nastaví v hlave. V takýchto prípadoch je potrebné z našej strany trpezlivo, niekedy aj niekoľkokrát vysvetliť pacientovi, aké sú možnosti a ako sa môže posunúť ďalej. Pacienti majú zároveň možnosť navštevovať klub SM, kde si vymieňajú skúsenosti a radia si medzi sebou.

 

Ako je možné, že aj napriek vášmu vysokému pracovnému vyťaženiu vždy vítate pacientov s úsmevom? V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Snažím sa pristupovať k pacientom s láskou a trpezlivosťou, akoby to boli moji najbližší. A mala by sa tak správať každá zdravotná sestra. Tá, ktorá to nevie, by nemala túto prácu ani robiť. To je môj osobný názor. Nikdy nevieme, kedy sa my môžeme ocitnúť na tej druhej strane v pozícii pacienta. Jeden múdry človek raz povedal: Zdravý človek má tisíce prianí, chorý iba jedno – aby bol zdravý. A keď vidím, že naša práca v SM centre má naozaj zmysel a vieme našim pacientom pomôcť, to posúva ďalej aj mňa.

Prezraďte nám niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Šťastím je pre mňa v prvom rade zdravie a moja rodina. Ak je pohoda doma aj na pracovisku. Nemám rada stresové situácie a snažím sa im v rámci možností vyhýbať. :-). Môj relax je ľudová hudba, sme taká hudobná rodinka. Tiež prechádzky v prírode, tam dobíjam baterky. No a v neposlednom rade pre mňa ako veriacu určite modlitba.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia SM News

 
Páčil sa Vám článok?
Stiahnuť článok

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií