Zelená diabetológia

Zelená diabetológia

MUDr. Eva Žákovičová, PhD. Diacrin s.r.o. Diabetologická a endokrinologická ambulancia, Bratislava
    Zaujímavým a netradičným príspevkom bol vzťah medzi diabetológiou a ochranou životného prostredia (angl. green diabetology). Podľa analýzy z Indie „klasické“ plastové inzulínové injekčné striekačky predstavujú vyše 600 ton odpadu ročne. Používanie plastov v diabetológii (aplikačná technika pre inzulíny, materiál na kontinuálne monitorovanie glukózy, obalové materiály atď.) má určite svoj význam, zvyšuje sa bezpečnosť pacientov a zdravotníckeho personálu. Recyklovanie zdravotníckych pomôcok v diabetológii má však svoje technologické problémy, obsahujú nielen plast, ale aj sklo, kov, elektronické súčiastky. Na druhej strane aj medzi pacientmi a zdravotníckymi profesionálmi rastie pozitívne vnímanie vzťahu k životnému prostrediu, čo sa odráža v ich zvýšenom záujme o zdravotnícke pomôcky šetrné k životnému okoliu. Preto výrobcovia hľadajú cesty, ako spracovať jednorazové pomôcky, zmenšiť celkové množstvo odpadu.
Jednou z takýchto ciest je napríklad prechod na naplnené inzulínové pero DoubleStar, ktoré obsahuje 900 jednotiek inzulínu glargín 300 U/ml, čo je dvojnásobok  v porovnaní s klasickým inzulínovým perom  SoloStar,  a teda vydrží pacientovi dvakrát dlhšie. Aj to je jedna z ciest, ako znížiť množstvo odpadu. Na Slovensku je už inzulínové pero DoubleStar zaregistrované a naši pacienti sa ho čoskoro dočkajú. Jeden z pekných príkladov, ako znížiť množstvo plastov v našom okolí.
image_pdfStiahnuť PDF

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií