Rozhovor s osobnosťou mesiaca
Mgr. Petrou Kupcovou
Mgr. Petra Kupcová sa narodila v Lučenci. Vyštudovala SZŠ v Lučenci, odbor všeobecná sestra a neskôr magisterské štúdium na SZU v Banskej Bystrici, odbor ošetrovateľstvo. Pracovať začala v NsP Lučenec na internom a neurologickom oddelení. Neskôr sa rozhodla pre prácu v ambulantnom sektore. V diabetologickej a internej ambulancii TP Diamed s. r. o pracuje už 22 rokov. Vzdelanie si neustále dopĺňa – absolvovala edukačné programy pre diabetikov, kurz podiatrie. Zúčastňuje sa aj na školeniach týkajúcich sa nových technológií v diabetológii. Ide o senzory na kontinuálne monitorovanie glykémií či inzulínové pumpy.
Vyrastali ste v lekárskej rodine. Bola práca zdravotnej sestry odjakživa váš sen alebo ste zvažovali aj iné povolania?
Vyrastala som v lekárskej rodine. Sledovala som prácu mojich rodičov, otec bol uznávaný kardiológ, položil základný kameň kardiológie v Lučenci. Mama je diabetologička, ktorá tiež zakladala starostlivosť o diabetikov v Lučenci. Zdravotnícka problematika bola súčasťou našich domácich rozhovorov. Veľmi ma to ovplyvnilo pri výbere budúceho povolania. V roku 1997 som začala pracovať v diabetologickej ambulancii v Lučenci, kde pracujem dodnes.
Venujete sa edukácii pacientov s diabetom, pritom tiež bojujete s ochorením diabetes mellitus 1. typu. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorému bol práve diagnostikovaný diabetes, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?
Diabetes mellitus (DM) je celoživotné ochorenie, ktoré si vyžaduje, aby bol pacient pravidelne edukovaný a zároveň motivovaný k spolupráci. V diabetologickej ambulancii pracujem 22 rokov. Prvé edukačné školenie u pacientov s DM som absolvovala v Šamoríne u MUDr. Juraja Vozára, ktorý bol zakladateľom edukácie sestier v diabetológii. Tam som získala prvé informácie, ako má vyzerať edukácia. Pri edukácii je najdôležitejšie mať dostatok času a trpezlivosti. Treba sa snažiť získať pacienta pre aktívnu spoluprácu, informovať ho o jeho ochorení, liečbe, získať si jeho dôveru. Je veľmi dôležité zvoliť si vhodnú edukačnú tému podľa toho, v akom štádiu ochorenia sa pacient nachádza a podľa požiadaviek pacienta ich aj opakovať. Dobre edukovaný pacient je zrkadlom našej práce. Na našich pacientoch mi veľmi záleží, a preto som rada, ak sa na mňa pacienti obracajú s otázkami, ktorým počas edukácie neporozumeli.
Diabetes mellitus je chronické celoživotné ochorenie. S vašimi pacientmi sa stretávate dlhé roky, ste svedkami ich životných príbehov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?
Áno, s väčšinou našich pacientov mám profesionálno-kamarátsky vzťah, s niektorými aj rodinný, pretože tak dlho už chodia k nám do ambulancie. Počas praxe som sa stretla s pacientmi, ktorí sú u nás v ambulancii evidovaní dlhé roky, no z neznámych dôvodov prestali chodiť na kontrolu, lieky im predpisoval obvodný lekár. Hlboký dojem vo mne zanechal pacient, ktorý k nám roky nechodil na kontrolu. V septembri 2022 ho k nám odoslala obvodná lekárka pre zhoršenú glykémiu. Pacient nemal čas, venoval sa dcére a jej ťažko chorému synovi. Keď prišiel do ambulancie, bol schudnutý, bez chuti do života, mal zmenenú náladu. Na základe biochemických vyšetrení bol nutný okamžitý prechod na intenzifikovanú inzulínovú liečbu, ktorú pacient odmietal. Snažili sme sa získať pacienta pre spoluprácu a upokojiť ho. Vysvetlili sme mu nutnosť liečby inzulínom, ako aj nutnosť pravidelných kontrol a merania SM glykémií pre zlepšenie kompenzácie DM. Pacient sa aj napriek starostiam začal ochoreniu venovať, prijal skutočnosť, že inzulínová liečba mu pomáha zlepšiť stav jeho diabetu. Pri kontrolách prijímal naše rady a odporúčania. Stálo nás veľa námahy dostať pacientovo ochorenie pod kontrolu. Dnes vidíme, že pacient žije plnohodnotný život, glykémie má už vďaka modernej liečbe pod kontrolou, tak sa z toho veľmi tešíme. Užíva si voľné chvíle so svojou dcérou a jej synom, ktorý ho má veľmi rád a prítomnosť starého otca ho upokojuje.
Aj napriek vysokému pracovnému vyťaženiu vo vašej ambulancii pacientov vždy vítate s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?
Uvedomujem si, že prvý kontakt s pacientom, ktorý príde do našej ambulancie, je veľmi dôležitý, preto je pre mňa prioritou, aby sa pacient v našej ambulancii cítil príjemne, snažím sa ho vždy privítať s úsmevom. Dôležité je vytvorenie atmosféry dôvery a istoty, aby pacient cítil pokoj a zároveň aby vnímal profesionálny prístup sestry aj lekára. Moja trpezlivosť a láskavosť plynie z mojej rodinnej výchovy. Odmenou za trpezlivosť a láskavosť je pochvala od našich pacientov, a to mi zasa dobíja energiu.
Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku, ako si vy udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje zdravie?
Denne sa stretávam s pacientmi, ktorí začali na svoje zdravie myslieť neskoro, a práve preto som sa začala svojmu zdraviu venovať skôr. Vo voľnom čase veľmi rada chodím na prechádzky do voľnej prírody. Rada relaxujem v okrasnej záhrade pri našom rodinnom dome, o ktorú sa starám. Energiu si každoročne dobíjam rekondičnými pobytmi v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, kde si užívam spoločné chvíle s mojou maminou alebo priateľom Štefanom. Rada plávam a lyžujem. Rada si prečítam aj odbornú literatúru, pretože celoživotné vzdelávanie zdravotníka je veľmi dôležité.
Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?
Vážim si moju rodinu, kde bola vždy na prvom mieste vzájomná úcta, láska, porozumenie a empatia. Prístup k životu, v ktorom som bola vychovávaná, ovplyvňuje aj moju prácu, kde je najdôležitejšie porozumenie, empatia a vcítenie sa do problémov pacientov, hlavne pomoc pri riešení ich problémov. Mojou veľkou záľubou je starostlivosť o okrasnú záhradu pri našom rodinnom dome. Najviac sa teším na teplé dni. Vtedy je pre mňa najlepším relaxom rodinná pohoda s mojím priateľom pri bazéne a posedenie pri grile. Rada som spoznávala nové krajiny s mojou najlepšou parťáčkou maminou, s ktorou sme mnoho cestovali.
Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia DIA News